Nejlepší cyklistická výbava do chladného počasí, aneb co pořídit cyklistovi pod stromeček
Pokud přemýšlíte, co vám ve výbavě ještě chybí, nebo byste chtěli potěšit cyklistického nadšence, udělali jsme pro vás výběr produktů, na které v zimních měsících nedáme na kole dopustit.
Rukavice
Jestli je někde zima hodně cítit, tak je to na rukách. Vlivem proudění vzduchu a také komplikovanější cirkulace krve kvůli držení řídítek jsou ruce místem, které nejen lehce prochladne, ale také je zde cítit tepelný rozdíl i jen několika stupňů.
Kromě klasických pětiprstých rukavic existují i tříprsté, které zvyšují tepelný komfort spojením více prstů. Nám ve většině případů stačí klasické pětiprsťáky, pod které občas navlékneme ještě rukavice z Merina. Pokud zatím nemáte odladěné oblečení, doporučujeme vzít je s sebou do zálohy.
Návleky
Protože noha v tretrách snadno prochladne či promokne, považujeme za samozřejmost tlustší ponožky a tretry opatřené návleky. Existují také membránové ponožky, které mají mezi dvěma vrstvami pleteniny flexibilní membránu podobnou gore-texu. V nouzi či pro expediční potřeby fungují znamenitě, nicméně protože máme svoje tretry rádi, dáváme přednost návlekům z důvodu snadnějšího čištění a vysoušení.
Čepice pod helmu
Zatímco v létě jsou velké větrací otvory helmy definicí pozemského blaha, v chladném počasí z nich už tolik nadšení nejsme. Řešením je v chladnějším počasí obyčejná cyklistická čapka, případně lehká podvlékací merino čepička ve které nepůsobíme nepatřičně ani když z kola slezeme. Pokud je opravdu chladno, jsou tu silnější větruodolné kousky materiálově podobné softshellu.
Důležité je, aby čepice nebyla příliš silná a pohodlně se do helmy vešla. Musí proto dobře kopírovat tvar hlavy, jinak je trochu boj ji pod helmu správně napozicovat.
Tunel na krk
Univerzální kousek, který nás zachránil už mockrát. Většinu času tam prostě jen tak je a pomáhá držet krk v teple. Ve chvílích krize se však ukáže jeho síla. Z tunelu lze totiž umotat čapku, kterou jsme dříve nepotřebovali, ale teď by se hodila. Na vrcholcích kopců jej snadno přetáhneme přes tvář jako kuklu. Prostě tunel bereme s sebou.
Merino oblečení
Extra jemná a nekousavá vlna se dostává do popředí díky několika důležitým vlastnostem. V první řadě narozdíl od syntetiky hřeje i když je mokrá (byť tak dobře neodvádí vlhkost). Dále je přirozeně antibakteriální, a je tedy možné v ní absolvovat i několik výjezdů než se přihlásí o praní. Environmentalisty v nás nakonec potěší přírodní původ těchto magických vláken.
Raději vozíme 2 tenčí vrstvy, kdy můžeme případně jednu shodit a tím lépe regulovat teplotní komfort. Triko s krátkým rukávem a na něj druhé s dlouhým je naše volba.
Lehká bunda
Automaticky počítáme s tím, že naše vrchní vrstva neprofoukne. To bychom se jinak rychle vraceli. A I když zrovna neprší nebo nejedeme dlouhý sjezd, tenkou bundu v zadní kapse máme vždy. Když začne pršet nebo nám začne být zima, její přítomnost nás vždycky potěší. I nepatrná vrstva šusťáku na vrch totiž zvedne tepelný komfort o několik stupňů a odkloní vítr, který nás připravuje o cenné jouly.
Pokud jezdíte v dešti, existují i nepromokavé varianty s membránou. U těch je ale potřeba počítat s nižší prodyšností a nejsou proto úplně vhodné k nošení na běžné vyjížďky.
Péřová vesta či bunda
Pokud plánujeme delší zastávky, přibalíme ještě silnější izolační vrstvu. Vlna sice hřeje i když je mokrá, ale teplo postupně ztrácíme pořád – hlavně když nejsme v pohybu. Péřovka v tomhle směru rozhodně pomůže, i když při jízdě ji už po pár minutách svlékáme z důvodu tropických podmínek. Dlužno dodat, že i sbalitelné modely zabírají poměrně hodně místa a vozíme je spíše na delší výlety než na rychlé švihy.
Prvky pasivní bezpečnosti
Dnešní materiály jsou úžasné. Dokážeme vyrábět barvy, které se v přírodě přirozeně nevyskytují a které jsou vidět na stovky metrů daleko. Pokud signální barvy nelahodí vašemu oku, budete rádi aspoň za reflexní prvky. Ty už dnes nemusí být za běžného denního světla viditelné a i přesto je jejich odrazivost překvapivá.
Kromě odrazek přímo na oblečení jsou tu ještě odrazky pro váš stroj. A teď nemyslíme ty oranžové kusy plastu ve výpletu, ale různé retroreflektivní samolepky. Ty fungují na bázi mikroskopických skleněných kuliček, které vrací téměř 100% dopadajícího světla směrem, ze kterého na ně dopadlo. My v Equatoru nedáme dopustit na naše reflexní polepy. Přes den o nich ani nevíte, ale když na ně ve tmě dopadne jen trochu světla…
Brýle
Cyklista bez brýlí je jako … cyklista bez brýlí. V létě nás chrání před hmyzem a odletujícím bordelem, v zimě díky nim nemáme oči plné slz z chladného protivětru. A odletujícího bordelu.
Zatímco v létě sáhneme spíše po slunečních, v chladných podzimních či zimních dnech nemusí být slunce náš hlavní problém. Skvělým vynálezem jsou univerzální fotochromatické brýle, které se zabarvují podle světelných podmínek. Takže odpoledne můžeme vyjet klidně za slunečného počasí s tmavými skly, a za tmy se s čirými skly vracíme. Za jednu cenu tak máme několikery brýle, které navíc nemusíme měnit.
Termoska
Horký čaj do klasického bidonu neuděláte. A když ano, tu chuť vám opravdu nezávidíme a navíc vám vydrží teplý možná tak prvních 15 minut. I když existují plastové izolační lahve, tak se na horkou tekutinu příliš nehodí. Proto dáváme přednost staré dobré nerezové termosce upravené tak, aby dobře držela v košíku. Ta od Elite krásně vypadá a i po hodinách jízdy vás nápoj z ní zahřeje. Pokud jste ji tedy nezapomněli před výjezdem naplnit…
Světla
Odrazky jsou fajn, ale člověk musí jít tomu štěstíčku trochu naproti. I jako řidiči víme jaké to je jezdit v zimních měsících. Svět je poněkud šedý, navíc tak nějak očekáváme, že ostatní účastníci provozu svítí, takže ty nesvítící občas přehlédneme (obzvlášť pokud nejsou oblečeni v signální barvě).
Sami proto světla vždy vozíme. Trendem jsou produkty pro denní svícení, která mají vysoký výkon, kterým si v ničem si nezadají se světlomety na motorce nebo dokonce autě. Cílem samozřejmě není svítit jako kamion. Světla by měla být dobře viditelná a neměla by oslňovat ostatní účastníky provozu. Silikonové uchyty se občas rády pootočí a světlo pak svítí úplně jinak, než jsme chtěli.
U předního světla jsou plně dostačující hodnoty kolem 300 lumenů, 600 lumenů pokud jezdíte opravdu rychle a potřebujete ve tmě vidět dále před sebe. Pro srovnání světla automobilu mají asi 1500 lumenů.
Kromě výkonu doporučujeme dívat i na to, zda jsou světla dobře viditelná z boku.
Blatníky
Puristům se teď malinko přitížilo a my to chápeme, ale dejte tomu šanci. Pokud jezdíte v opravdu velkém marastu nebo nedejbože ve skupině, blatníky zvednou všeobecnou pohodu a sníží potřebu okamžitého praní celého úboru po vašem návratu.
Kromě nasazovacích blatníků jako jsou SKS Raceblade jsou tu ještě minimalistické blatníky jako Assavers, které sice nechrání ostatní, ale vám pomůžou od toho nejhoršího.
Mazání do vlhkých a mokrých podmínek
V zimních měsících nezapomínáme ani na pohodu našich součástek, kterých je navíc v současné době tíživý nedostatek. I když v teple rádi saháme po mazadlech na bázi vosku který má skvělé kluzné vlastnosti a nechytá prach, ve vlhkých podmínkách by takové mazadlo řetěz opustilo příliš rychle. Kvalitní mazadlo do mokrých podmínek nelepí a je biologicky odbouratelné, což některé produkty na bázi teflonu nebývají.
No a to je pro dnešek vše. Snad jste tu našli inspiraci pro sebe, nebo pro vašeho oblíbeného cyklistu či cyklistku.
Všechny produkty jsme do článku vybrali podle našeho nejlepšího svědomí a podle toho, co sami používáme. Žádná ze značek nám za zmínku nezaplatila, kromě té naší, ale to se dá čekat, když je článek na našem webu.
Mějte se fajn, jezděte bezpečně, a dobře se na to oblečte!